Bemålad kista i polykrom dekor av bland annat tulpaner och nejlikor. Med järnbeslag. Järnskodda hörn. Längd 98, bredd 60, höjd 42.5 cm.
Slitage. Smärre skador. Renoverad. Delvis senare bemålning. Nyckel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10