Design Övrigt
1347958

Birger Ekman, taklampa, Swedish Modern, Glössner, 1940-tal.

Birger ekman, taklampa, swedish modern, glössner, 1940-tal.

Stomme av mässing. Etsad glaskupa med dekor av blomster och fjärilar. Fyra ljuspunkter. Signerad 'Glössner co. komp Ekman'. Höjd 50, diameter 50 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK