Föreställande fotbollsspelare. Av patinerad metall på marmorsockel. Fotografier medföljer. Höjd 23 - 25 cm.
Smärre slitage. Märken. Ena statyetten saknar en tumme. Nagg.
Enligt uppgift från Olympiaden Paris 1924/Torsten Svenssons familj.
Torsten Svensson var vänsteryttern som spelade med i svenska landslaget i Paris 1924, i bronsmatchen besegrade laget Nederländerna med 3-1. Bland hans lagkamrater kan nämnas Putte Kock samt Sven "Trollgubben" Rydell. Ett privat fotografie på Torsten Svensson medföljer.