Arne Jacobsen, fåtölj "Svanen" för Fritz Hansen sent 1900-tal
Fyrdelad centralfot av aluminium, helstoppad sits, rygg och armstöd klädda med ljusbrunt skinn, sitthöjd ca 41 cm, 76x65x75 cm
Bruksslitage. Senare klädsel (nyo mklädd)
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.