Dosor, 3 st, silver, Bengt Tellander, Jönköping 1822, Alexander M. Lundström, 1848 och J. T. Palmgren, Norrköping 1880.

Två med invändig förgyllning. En med förgade glastenar. Längd 4-7 cm, vikt 87, 20 och 21 gram.

Slitage.

Utropspris
4 000 SEK