Design Konstglas
1350343

Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.

Daum, vas, nancy, frankrike, art nouveau.

Oval corpus med rektangulär mynning. Delvis marmorerad glasmassa med etsad och emaljmålad dekor av bladverk. Signerad Daum Nancy och med Lothringenkors. Höjd 11,5 cm.

Mynning med ett fåtal mindre nagg och en liten ytlig spricka invändigt.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
4 000 SEK
Rekommendationer