Hertha Bengtsson, tv-koppar med fat, 6 st, "Blå eld", Rörstrand.
Faten blåglaserade och kopparna med genomskinlig glasyr. Diameter på kopparna 9 cm. Längd på faten. 27 cm.
Smärre slitage. Nagg på en kopp.