Fritz Hansen, soffgrupp 4 dlr 1920/30-tal Danmark
Mörkbetsat trä, stoppad klädd sits och rygg, delvis stämpelmärkta FH, sitthöjd 50 cm, soffans mått 113x60x87 cm
Bruksslitage. Repor. Märken.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.