Lars Holmström

(Sverige, 1894-1959)
Lars Holmström
(Sverige, 1894-1959)

Lars Holmström, brickor, 3 st, lampetter, ett par, samt ljusstakar, 2 par, mässing, Firma Lars Holmström, Arvika,

Två brickor med vågig kant, och en med handtag. Längd 26-43 cm. Lövformade ljuslampetter för ett ljus vardera, höjd 30 cm. Ett par ljusstakar med spiralvridet ben på rund fot och ett par på tre delad fot, höjd 8-15 cm.

Smärre slitage. Fläckar.

Formgivare

Lars August Holmström var en svensk konstsmed född i Kilafors. Lars far var hovslagare och sonen följde först i faderns spår men bytte karriär efter att ha blivit illa sparkad. Han fick ett stipendium vid 18 års ålder för att studera hos smeden Carl Gustav Ericsson i Arvika, som signerade sina arbeten "Erco"). Sedan fick Lars Holmström arbete som smed hos Elis Ericsson, "Elis i Taserud". År 1921 startade Holmström en egen verksamhet. Lars Holmström är främst känd för sina armaturer och ljusstakar. Han var bland de konsthantverkare som startade Arvika Konsthantverk och har smitt dess butiksskylt i järn och mässing. År 1925 deltog han vid Världsutställningen i Paris och visade ljuskronor och ljusstakar i mässing samt silverarbeten.

Utropspris
3 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69