Anne-Marie Boberg, matta, rölakan, ca 201 x 134 cm, signerad AMB.
Spaljémönster med trappstegsmedaljonger i benvitt, ljusblått samt olika gröna, bruna och gula nyanser. Bård indelad i fält i olika bruna nyanser.
Något slitage, fläckar, obetydliga skador. Ställvis skadade fransar, flera saknas.