Märta Måås-Fjetterström, vävnader, 2 st., inplock på linnebotten, signerade AB MMF.

"Grodblad blå", fyra blad, komponerad 1933, ca 40,5 x 42,5 cm; "Slån", komponerad 1931, ca 84 x 39 cm. Båda tillverkade efter 1941.

Blekta. "Grodblad blå": något slitage, fläckar, två sidor med smärre skador. "Slån": obetydligt slitage, fläckar, två sidor med obetydliga skador.

"Grodblad blå" jämför Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplansch sid 129; "Slån" jämför Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström - En mästare och nyskapare inom textilkonsten, Södertälje 1991.

Utropspris
4 000 SEK