Gisèle Freund, fotografi föreställande André Breton signerad och stämplad.
"André Breton, Paris, 1956". Signerad Gisèle Freund. Även med fotografens copyrightstämpel a tergo. C-print, bildyta 30 x 20 cm. Bladstorlek 40 x 30 cm. Oramad.
Bladets nedre vänstra hörn med hanteringsveck. Obetydliga spår efter tidigare montering, syns på vissa ställen som en ljus rand ca 5 mm ut från motivets kant.