1352525

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
Arman, skulptur, polerad brons, signerad arman.

Arman, skulptur, polerad brons, signerad Arman.

Utan titel. Numrerad 88/100. Polerad brons. Höjd 54 cm, bredd 25 cm, djup 25 cm. Monterad på stensockel total höjd 58 cm. Utgiven av: Factorum Art, Diego Strazzer, Verona, Italien. Utförd av: Fonderia Immart, Rom, Italien.

Generellt god kondition. Åldersrelaterad patina.

Proveniens

Diego Strazzer Et ArtSoum, Verona, Italien.
Privatsamling Singapore.
Svensk privatsamling.

M. Moreau and D. Durand-Ruel, Arman. Catalogue Raisonné des Multiples I, Paris 2014, nr. 32.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Utropspris
30 000 SEK