Kristian Krokfors, litografi, signerad och daterad -94, numrerad 7/50.
"Järjestys 2" (Ordning II). Plåtstorlek 31,5 x 25,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.