Design Övrigt
1354893

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, väggrelief, skålar, 3 st, vas och askfat, stengods, rörstrand.

Gunnar Nylund, väggrelief, skålar, 3 st, vas och askfat, stengods, Rörstrand.

Väggrelief glaserad i grönt, brunt och vitt. Märkt R G.N. Sweden. Höjd 27 cm. Skålar med beige, blå respektive mörkt brun glasyr. Signerade R Sweden GN ASH. Höjd 5 cm. Vas med rostbrun glasyr. Signerad Rörstrand Nylund 15908. Höjd 7 cm. Askfat med grön glasyr. Signerat R Nylund. Längd 13,5 cm.

Smärre ytslitage. Märken. Vasen andrasortering.

Placering: Geijersgatan 3A, 411 34 Göteborg
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
2 500 SEK