Design Övrigt
1354902

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, figuriner, 3 st, stengods, rörstrand.

Gunnar Nylund, figuriner, 3 st, stengods, Rörstrand.

Två björnar och en valross. Glaserade i bruna och blå toner. Signerade R GN Sweden. Höjd 10 - 14 cm.

Smärre ytslitage. Ställvis krackelerad. En björn med mindre spricka.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
2 500 SEK