Design Möbler
1354908

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge mogensen, stolar, 6 st och karmstolar, 2 st, karl andersson & söner, second half of the 20th century.

Børge Mogensen, stolar, 6 st och karmstolar, 2 st, Karl Andersson & Söner, second half of the 20th Century.

Stomme av ek. Stoppad sits och ryggbricka med randig textilklädsel i blått. Några etikettmärkta. Sitthöjd 42, höjd 75 cm.

Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Lagning. Sitsen på en stol sitter löst. Senare klädsel. Delvis torkad stoppning.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
6 000 SEK