Design Möbler
1355215

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl malmsten, fåtöljer, ett par, "stora furulid" (värend?), 1900-talets andra hälft.

Carl Malmsten, fåtöljer, ett par, "Stora Furulid" (Värend?), 1900-talets andra hälft.

Helstoppad fåtölj med betsade ben. Klädsel av bomull. Sitthöjd 40, bredd 71, höjd 92 cm.

Senare klädsel. Slitage. Smutsig.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
8 000 SEK