Design Möbler
1355607

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl malmsten, soffa, "hemmakväll", ab o.h sjögren, tranås, 1900-talets andra hälft.

Carl Malmsten, soffa, "Hemmakväll", AB O.H Sjögren, Tranås, 1900-talets andra hälft.

Helstoppad soffa med grå, knapphäftad tygklädsel och resårsits. Ben av bok. Brickmärkt. Längd 210, djup 80, höjd 85, sitthöjd 40 cm.

Smärre slitage. Senare klädsel.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Utropspris
8 000 SEK