Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Kaffe- och teservis, 54 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.

Halvblonde. Blomsterdekor i blått.
12 assietter, modell 1/573, diameter 19 cm.
2 skålar, modell 1/290, diameter 15,5 cm.
1 skål, modell 1/624, diameter 15,5 cm.
1 skål samt tillhörande fot, modell 1/513, diameter 21 cm.
1 skål på fot, modell 1/511, diameter 17, höjd 6 cm.
1 kaffekanna med lock, modell 1/518, höjd 23 cm (tredjesortering).
1 gräddkanna, modell 1/522, höjd 10 cm.
1 pepparströare, modell 1/711, höjd 5,5 cm.
11 tekoppar med fat, modell 1/656, fatets diameter 14,5 cm.
5 askfat, modell 1/504, diameter 7 cm.
1 sockerskål med lock, modell 1/605, diameter 9 cm.
6 kaffekoppar med fat, modell 1/719, fatets diameter 12,5 cm.
11 mockakoppar med fat, modell 1/528, fatets diameter 11 cm.
Tekopp modell 1/656, fat modell 1/526, två lock modell 1/611 och ett lock modell 1/605 medföljer.

Smutsig. Ställvis slitage. En assiett modell 1/573 med nagg. Kaffekanna modell 1/518 med litet nagg och fotringsnagg. Gräddkanna modell 1/522 med nagg och spricka. Skål på fot, modell 1/513 trasig, foten medföljer. Ett fat modell 1/656 med nagg. Sockerskål modell 1/605 med spricka/lagning och nagg. En kaffekopp modell 1/719 med spricka/lagning. Två mockakoppar modell 1/528 med spricka.

Formgivare

Utropspris
8 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38