Design Konstglas
1355849

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, glasskulptur 3587 signerad tapio wirkkala, iittala -56.

Tapio Wirkkala, glasskulptur 3587 signerad Tapio Wirkkala, Iittala -56.

Formblåst klart glas. Längd 30 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
1 000 EUR