Dekor av fåglar och bladverk i blått. Bestående av:
10 mattallrikar, diameter 24 cm.
8 tallrikar, diameter 21 cm.
5 assietter, diameter 17,5 - 18 cm.
5 djupa tallrikar, diameter 20,5 cm.
3 uppläggningsfat, längd 16,5 - 32 cm.
4 ovala skålar, längd 17 - 25 cm.
1 gräddkanna, höjd 6 cm.
1 mjölkkanna, höjd 14 cm.
1 terrin med lock, höjd 17 cm.
1 kanna, höjd 8,5 cm.
9 tekoppar med fat, fatets diameter 14 - 15,5 cm.
1 sockerskål med lock, höjd 9 cm.
1 tekanna med lock, höjd 13 cm.
1 skål med fat, höjd 9 cm.
Ställvis slitage. Ställvis krackelerad. Glasyrmistor. Nagg på vissa delar.