Design Konstglas
1356349

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, skål, glas, modell 3337, signerad tapio wirkkala iittala.

Tapio Wirkkala, skål, glas, modell 3337, signerad Tapio Wirkkala Iittala.

"Lehti" (Blad). Kamslipat, klart glas. Längd 23,5 cm, bredd 19,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Mikael Nygård
Mikael Nygård

Utropspris
400 EUR