Smycken Ringar
1356613

Ring 18K guld med en fasettslipad safir och gammalslipade diamanter

Ring 18k guld med en fasettslipad safir och gammalslipade diamanter.

18K guld. Stämplad CGH, CG Hallberg, Stockholm 1950. Diamanter totalt ca 0,60 ct. Safir diameter ca 7 mm. Storlek 16,5/51,5. Vikt 8 gram.

Bruksslitage. Safiren troligen behandlad.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - J409
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Gemmolog, värderare
+46 (0)767 81 06 06

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas
3 dagar 5 timmar
9 000
872
983
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 9 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
29 nov 11:07
9 000 SEK
26 nov 15:18
8 000 SEK