Spegel, gustavianskt stockholmsarbete av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799).
Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med bandrosett och lagergirlander. Nertill med medaljong och draperingar. Ramverk med pärlstav. Fasettslipat spegelglas. Signerad IÅ och med Stockholms hallstämpel. Höjd 106, bredd 45 cm.
Förgyllning med slitage. Senare, anlupet spegelglas. Renoverad. Lagningar. Senare bronsering.