Alexander Lauréus, olja på duk.
Sällskap utanför värdshus. 67 x 80 cm.
Smutsig. Runt kanter med slitage.
Troligtvis replik efter ” En aftonstund vid gästgivargården” (1812), Duk 66,5 × 79 cm.
Gösta Serlachius konststiftelse.