Allmoge
1357910

Hängskåp, allmoge, 1833.

Hängskåp, allmoge, 1833.

Bemålat samt med skuren dekor. Utvändigt med originalmåleri. Målat monogram samt årtalet 1833. En skåpdörr med bakomliggande hylla. Bredd 69, djup 33, höjd 74 cm.

Delvis senare målning invändigt. Torrsprickor. Maskstungen. Ställvis färgbortfall. Slitage. Smärre skador i träet på sidor och kanter. Upphängning skadad. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK