Militaria Vapen
1357912

Sabel, m/1770 för Savolax fotjägarkår, med balja.

Sabel, m/1770 för savolax fotjägarkår, med balja.

Böjd P-stämplad klinga. Mässingsfäste. Balja av läder med tre mässingsbeslag. Längd 82 cm.

Slitage. Kompletterad. Senare gravyr.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
6 000 SEK