Delvis framtagen originalfärg, dekor av urna med växter samt marmorering. Fodral med skuren dekor. Uret märkt. Klockspelet märkt "SPS". Vev, pendel och ett lod medföljer. Höjd ca 218 cm. Bredd 48 cm. Djup 25 cm.
Slitage. Renoverad och kompletterad. Smärre skador. Ej funktionstestad. Pendeln är böjd.