Madeleine Pyk – en samling F769

Kandelaber, sterlingsilver, Grekland 1900-talets mitt.

Dekor med vinblad och vinranka. Stämplad ΕΡΓΑΣΙΑ ΧΕΙΡΟΖ (handgjort). Bredd 25 cm, höjd 29,5 cm.

Fylld fot. Smärre buckla i fotringen. Ljusarmarna med lagningar och bristning, ursprungligen ej ihophörande.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492