Elsa Montell-Saanio, s.k. Lapplands rana, "Ahku" (mormor), Finland, 1900-talets andra hälft. Ca 216x131 cm.
Ylle. Påsydd etikett märkt "Design Elsa Montell-Saanio Handwoven, Made in Lapland Finland".
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.