Golvur, 1800-talets första hälft.

Bemålat fodral i svart med profilerat krön. Bronserad, kinesiserande dekor. Urtavla med arabiska siffror, delvis bronserad. Lös sockel. Lod och pendel medföljer. Bredd 48, djup 28, höjd 236 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Färgbortfall. Skador. Hål i bakstycket. Ej funktionstestad. Sprickor. Kompletterad.

Utropspris
2 500 SEK