Soffa, allmoge, möjligtvis Norge, 1900-talets första hälft.

Polykromt bemålad samt med rikt skuren dekor. Längd 133, sitthöjd ca 53 cm.

Klädsel saknas. Fläckar. Märken. Skada på en av tassarna. Lagning vid mittdekoren av ett hjärta.

Utropspris
4 000 SEK