Jules Schyl, akvareller två st, signerade
Porträtt av konstnärens hustru Karin samt självporträtt; stämpelsignerat resp signerat á tergo sept 1944. Blad 27 x 23 resp 23 x 17,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre revi i nederkant på damporträttet.
Jules Schyl var målare, grafiker och tecknare. Han utbildades till teckningslärare 1914-17 vid Tekniska skolans högre konstindustriella skola i Stockholm. Efter studier i Köpenhamn knöts han som teckningslärare till Malmö yrkesskolor och han drev under 1920-talet även målarskola i Lund. Tillsammans med några skånska målare startade han konstnärsgruppen "De tolv" och bidrog till den skånska modernismens genombrott. Schyl företog genom åren studieresor till bl a Danmark, Tyskland, Italien, Frankrike och Spanien. Han hämtade ofta sina motiv i musikens och dansens värld men utökade senare sin motivkrets med landskap, stilleben och porträtt.