Karin Björquist, servisdelar, benporslin, 31 st, "Nobel", Rörstrand.
Benporlsin med guldkant.
Bestående av:
16 tallrikar med grön bräm, diameter 25 cm.
8 tallrikar med gul bräm, varav fyra i originalförpackning. Diameter 25 cm.
6 förättstallrikar, diameter 22 cm.
1 terrin med lock, höjd 12 cm.
Förgyllning ställvis med smärre slitage.