Tudelat skåp. Rakt brutet krön. Fanerat med diverse träslag samt svärtat trä med dekorinläggningar. Överdel med dörrar med bakomliggande hyllinredning samt skedurtag. Nederdel med skrivklaff med bakomliggande lådinredning samt fem lådor. Beslag i mässing. Låset märkt S=G=B=C=C samt daterat 1764. Längd 110, bredd 55, höjd ca 226 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Delar lösa. Fanerskador. Renoverat. Kompletterat.