Carl Trägårdh

(Sverige, 1861-1899)
Carl Trägårdh
(Sverige, 1861-1899)

Carl Trägårdh, olja på duk

I trädgårdslandet, 75 x 66 cm.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Edstrandska stiftelsen, Malmö.
(Edstrandska stitelsen har sitt säte i Malmö och har det fullständiga namnet Reinhold Edstrands och hans syskon Gunhild och Theklas stiftelse).

Finns avbildad i boken om Edstrandska stiftelsen.

Edstrandska stiftelsen i Malmö har sedan 1951 kunnat dela ut stipendier till betydelsefulla konstnärskap. Stiftelsen grundades som en hyllning till syskonen Reinhold, Gunhild och Theklas stora och hängivna intresse för den samtida bildkonsten på Theklas 70-årsdag den 27 juni 1950. Förutom stipendiet, som i början främst delades ut till konstnärer med skånsk anknytning, hade också stiftelsen ett eget museum på Slottsgatan 6 med syskonens stora konstsamling. Denna del av stiftelsens verksamhet upphörde 1982, men stipendierna, som genom åren har kunnat bli betydande belopp kan stiftelsen fortsätta dela ut.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Frankrike.

Utropspris
20 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13