Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blommande träd och fåglar. Bred benvit huvudbård med växtranka och figurala Kartuscher.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar, ställvis något blekt. Långsidorna med obetydliga skador och trampveck.