Design Övrigt
1360422

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, fat samt skålfat, 3 st, stengods, rörstrand.

Gunnar Nylund, fat samt skålfat, 3 st, stengods, Rörstrand.

Lövformat fat med vit glasyr. Signerat R Sweden G.N. Längd 34 cm. Två skålfat med spräcklig glasyr i dovt gröna toner och ett skålfat med rostbrun glasyr. Signerade R Sweden G.N. 19 x 19 cm.

Smärre ytslitage. Märken. Mindre glasyrdefekt på det rostbruna skålfatet.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
3 000 SEK