Design Övrigt
1360429

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, vas, skål samt fat, 5 st, stengods, rörstrand.

Gunnar Nylund, vas, skål samt fat, 5 st, stengods, Rörstrand.

Snäckformat fat med rostbrun glasyr. Signerat Rörstrand Nylund. Längd 18,5 cm. Vas med blank glasyr i grönt. Märkt R Farina GN. Höjd 7,5 cm. Fat med blank glasyr i grönt. Stämpelsignerad R Sweden GN. 10,5 x 10,5 cm. Fat glaserat i gröna toner. Märkt R GN Sweden Eterna. 15,5 x 15,5 cm. Skål glaserad i gröna och bruna toner (andrasortering). Signerad R GN Sweden och med modellbeteckning NSR. Längd 14,5, höjd 5,5 cm. Fat glaserat i grönt och brunt med ristad dekor. Signerat R GN Sweden och med modellbeteckning NSX. Längd 20 cm.

Smärre ytslitage. Märken. Möjligen nedslipat fotringsnagg på det snäckformade fatet.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
2 500 SEK