Ellen Jolin, illustrerat bokomslag i gouache, omkring 1900.
Motiv med tomte i röd tomteluva vid träd, bokomslag med skuren dekor i fornnordisk stil. 25 x 15,5 cm.
Smärre ställvis slitage på omslag.
Konstnärens familj.
Ellen Jolin var en svensk bildkonstnär, författare och grafiker född i Stockholm. Jolin studerade för Fredrik Scholander, Kerstin Cardon och den norske bildkonstnären Carl Hansen samt vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. En period var hon elev till Jules Joseph Lefebvre vid Académie Julian. Jolin har huvudsakligen målat i akvarell och hennes motiv föreställer ofta måleriska stadsbilder och landskap i finstämd kolorit.