Thure Wallner

(Sverige, 1888-1965)
Thure Wallner
(Sverige, 1888-1965)

THURE WALLNER, olja på pannå. Sign.

Blomstermotiv. 23 x 14.

Konstnär

Thure Wallner föddes 1888 i Salems kommun strax utanför Stockholm. Han studerade på Althins målarskola under en period men ägnade sig även åt självstudier. Thure Wallner är en naturskildrare som arbetar i samma anda som Bruno Liljefors. Det närgångna studiet av djuren i sin naturliga omgivning är kännetecknande för hans måleri. Hans motiv kretsar kring djur- och naturstudier, framförallt rävar, katter och fåglar, främst från mälarlandskapen men även från Lappland. Hans rikliga, minutiösa måleri gjorde honom dessutom väl lämpad som illustratör i böcker och på skolplanscher.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.

Utropspris
1 000 SEK