Arne Norell, soffa, "Cromwell", Norell Möbler AB.
Tresitssoffa med rosa textilklädsel. Lösa plymåer i rygg och sits. Ben av ek. Längd 210, djup 84, sitthöjd 44 cm.
Slitage. Delvis blekt.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.