Karmstolar, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Bemålade i grönt. Skuren och förgylld dekor av blommor och akantusblad. Stoppad rygg och sits med ljus skinnklädsel. Bredd 61, sitthöjd 43, höjd 89 cm.
Senare målning. Renoverade med förstärkningar. Ställvis färgbortfall. Senare klädsel. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.