1362072

Kandelabara, ett par samt uppsatsvas, porslin, rokokostil, Plaue, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Kandelabara, ett par samt uppsatsvas, porslin, rokokostil, plaue, tyskland, 1900-talets första hälft.

Polykromt bemålade och rikt dekorerade med puttis, blommor och blad. Kandelabrarna med fyra ljuspipor vardera. Uppsatsskålen med genombruten kant. Kandelabrarnas höjd 36. Skålens höjd 30, diameter 30 cm.

Lagning på ena puttins vinge på en kandelaber. Lagning på en aljusmanschetten. Nagg. Fläckar.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
4 000 SEK