Delbart skåp i ek. Med två skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Nederdel med Två lådor. Rakt krön. På kulfötter. Skuret trä samt svärtat trä med detaljer av sköldpaddsimitation. Dekor av tre lejonmaskaroner med ringar i mässing. Längd 185, bredd 79, höjd 203 cm.
Slitage. Skador. Renoverat. Kompletterat. Nyckel saknas.