Design Möbler
1362355

Axel Larsson

(Sverige, 1898-1975)
Axel larsson, stolar, 10 st, gemla, diö, 1950-tal.

Axel Larsson, stolar, 10 st, Gemla, Diö, 1950-tal

Stomme av bok med ryggbricka av teak. Klädd och stoppad sits. Stapelbara. Vissa etikettmärkta Gemla. Sitthöjd 44, höjd 77 cm.

Slitage. Fläckar. Märken. Pärlspik saknas.

Modellen formgiven för Bodafors.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
2 500 SEK