Carl Trägårdh, tillskriven, osignerad. Duk 64,5 x 80 cm.
Boskap i ett soligt landskap. Duk 64,5 x 80 cm.
Obetydligt ytsmuts. Krackelyr. Ett par små färgbortfall.
Inköpt på auktion efter Gustaf Trägårdh på Munkebergs gods i Hjo, 1967.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Frankrike.