Matta, semiantik Tekke, ca 181,5 x 158-164,5 cm.

Rödbrunmelerad botten med fyra rader güls och underornament i benvitt, mörkblått, rött och brunt. Rödbrunmelerad huvudbård med hexagoner och stiliserade grenar.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar. Skadade sidor, något avkortade kortsidor.

Utropspris
2 500 SEK