Rödbrunmelerad botten med fyra rader güls och underornament i benvitt, mörkblått, rött och brunt. Rödbrunmelerad huvudbård med hexagoner och stiliserade grenar.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar. Skadade sidor, något avkortade kortsidor.