HALLBORD, Sven Engström och Gunnar Myrstrand för AB Skaraborgs Möbelindustri, 1950-talets mitt.

Oljad ek samt teak. Bord med två lådor. Undertill två satsbord. L 84, b 40, h 54.

Ytslitage.

Modellen avbildad i helsidesannons i Svenska Slöjdföreningens tidskrift FORM, 1956, vol 1, s 5.

Utropspris
800 SEK